

Jesteś dumnym posiadaczem brody. Zapuszczałeś ją przez kilka miesięcy, a może nawet dłużej i w sumie zarost jest już całkiem imponujący, ale jednak wciąż czegoś brakuje… Twoja broda jest zbyt rzadka i nie prezentuje się zbyt okazale? No cóż, wiele zależy od cech osobniczych, a więc genetyki i nie każdy może mieć brodę jak Święty Mikołaj. Można jednak odżywić włosy i sprawić, że choć trochę zyskają na objętości.
Bujna broda = zdrowa broda = zdrowy Ty
O stanie zdrowia świadczy między innymi stan włosów oraz paznokci. Cienkie, kruche, łamliwe i przesuszone włosy, te na głowie i te na brodzie świadczą o tym, że prawdopodobnie masz niedobory witamin.
Wypadanie włosów, powolne ich rośnięcie i łamliwe, rozdwajające się końcówki są problemem nie tylko pań, ale również panów. Włosy mogą powiedzieć nam bardzo dużo o zdrowiu i to nie tylko aktualnym, ale również wcześniejszym – w nich zapisana jest nasza historia.

Chociaż łodyga to martwa tkanka, to możemy wpływać na meszki włosowe, w których produkowane są komórki włosów. Gęstość brody oraz szybkość jej rośnięcia zależą od syntezy protein w kreatynie, do której dochodzi właśnie w mieszkach włosowych.
Odżywiając się prawidłowo, dbając o wypoczynek i wzmacniając brodę odżywkami do brody, można wpłynąć na proces tworzenia się komórek włosowych. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć porost brody, przeczytaj uzupełniający artykuł - opisaliśmy tam codzienne czynności, które mają wpływ na szybkość i jakość zarostu.
Jakie witaminy i minerały na bujną brodę?
Na stan organizmu oddziałują wszystkie witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Dlatego pamiętaj, że tylko zróżnicowana, zbilansowana dieta zapewni Ci zdrowie, dobre samopoczucie i bujną brodę.
Jest jednak kilka składników, które w sposób szczególny wpływają na kondycję włosów. Są to zwłaszcza: witamina B6 (biotyna), witamina C, prowitamina A (beta-karoten), witamina E, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Gdzie je znajdziesz?
- Witaminy z grupy B znajdują się w produktach pełnoziarnistych np. w pieczywie, ale też w surowych, zielonych warzywach.
- Witaminę C dostarczysz, jedząc warzywa i owoce. Zwłaszcza pietruszka ma jej dużo, ponadto: acerola, dzika róża, czarna porzeczka i oczywiście cytryna.
- Źródłem beta-karotenu są: marchew, jarmuż, pietruszka, szpinak, szczypiorek, dynia, brokuły, ale też sery i mięsa – głównie wątroba.
- Witaminę E znajdziesz w wielu produktach spożywczych. Najwięcej jej jest w olejach roślinnych, rybach, otrębach i warzywach takich jak: dynie, pomidory, brokuły, szczypiorek, kapusta biała, jarmuż, szpinak, papryka, pietruszka.
- Kwasy omega-3 znajdują się przede wszystkim w: rybach, algach, migdałach, orzechach włoskich, olejach roślinnych.
Co szkodzi włosom?
Dbając o bujną brodę, należy pamiętać, że liczy się nie tylko dostarczanie składników odżywczych, ale też unikanie substancji mogących wpływać niekorzystnie na organizm.
Jeżeli chcesz cieszyć się gęstą, zdrową brodą i dobrym zdrowiem, zmniejsz ilość wypijanego alkoholu i koniecznie rzuć palenie. Ponadto zbyt wysoki poziom cholesterolu niekorzystnie wpływa nie tylko na układ krążenia, ale również na stan włosów.