Dlaczego należy szczotkować brodę i jak to robić?
22.jpg


Broda… synonim męskości i wyznacznik dobrego gustu, albo… nieestetyczny kłak na twarzy. No niestety, prawda jest taka że chociaż broda sama rośnie, to jednak sama nie utrzyma się w dobrej kondycji. Trzeba o nią dbać, tak samo jak o włosy i skórę. Czy wiesz, dlaczego należy szczotkować brodę, i jak robić to dobrze?

Higiena, czystość, estetyka

Zacznijmy od rzeczy oczywistych. Posiadanie brody nie zwalnia z higieny, a wręcz przeciwnie: wymaga pewnych dodatkowych zabiegów. Bez przesady oczywiście, nie trzeba codziennie przesiadywać godzinami przed lustrem, ale takie czynności jak szczotkowanie i nakładanie balsamu to codzienna konieczność, jeśli chcesz mieć brodę, która będzie chlubą i powodem do dumy. Obok regularnego mycia brody, najważniejszą czynnością jest jej szczotkowanie, najlepiej dedykowanym do tego celu kartaczem, szczotką lub grzebieniem.

Szczotkowanie brody, ale po co?

Kto ma brodę nieco dłuższą niż kilkudniową albo nawet kilkutygodniową szczecinę, ten wie że zarost to nie tylko element estetyczny, ale też „miotełka”, zgarniająca resztki jedzenia i pyłki latające w powietrzu. Regularne szczotkowanie, oprócz mycia, pozwala pozbyć się niechcianych resztek i paprochów, które chcąc nie chcąc, plątają się pomiędzy włosami. Ano właśnie… plątają się. To słowo kluczowe. Długa broda kołtuni się i plącze. Wcale nie trzeba jej specjalnie zaniedbywać, wystarczy kilka dni bez szczotkowania, a piękny zarost bardzo szybko stanie się przyczyną utrapienia.

Szczotkowanie przynosi jednak o wiele więcej korzyści, niż samo układanie włosów brody. Masowanie skóry twarzy pobudza ukrwienie sprawiając, że do skóry dociera więcej krwi i składników odżywczych, a co za tym idzie broda będzie lepiej zaopatrzona w witaminy i minerały niezbędne do szybkiego wzrostu. Dodatkowo pomaga złuszczać starą warstwę naskórka, dzięki czemu na brodzie nie osadza się łupież.

Jak prawidłowo szczotkować brodę?

Należy to robić regularnie, przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, a można nawet częściej, w końcu ta czynność powinna sprawiać przyjemność i być rytuałem dla skóry. Do szczotkowania zarostu służą trzy podstawowe narzędzia: szczotka (np. taka bukowa szczotka do brody), kartacz (elegancki kartacz bukowy od Stylowego Brodacza) i grzebień (specjalny grzebień do brody z egzotycznego drewna). Które z nich jest najlepsze? Tu wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale podstawowym i najskuteczniejszym narzędziem to szczotka do brody z naturalnego włosia.


Szczotka i kartacz to bardzo podobne przyrządy, różnica jest taka, że szczotka ma rączkę, a kartacz jej nie ma, więc inaczej się go trzyma. Zarówno wśród szczotek, jak i kartaczy istnieje wiele różnych modeli i odmian wpływających na jakość, estetykę i trwałość przedmiotu, ale do omówienia produktów wrócimy w następnym artykule. Przedmioty te służą do rozczesywania włosów i masowania skóry twarzy, jednak do układania brody polecane są grzebienie ze specjalnym przeznaczeniem do zarostu.

Brodę najlepiej przeczesać szczotką lub kartaczem przed nałożeniem olejków i innych kosmetyków, aby pozbyć się zanieczyszczeń i martwego naskórka. Następnie, już po nałożeniu kosmetyków, jeszcze raz przeczesać brodę np. grzebieniem, w celu nadania jej pożądanego kształtu.

Na koniec pamiętaj jeszcze o wyczyszczeniu narzędzia, gdyż brudna szczotka, na której znajdują się włosy, stary naskórek i resztki kosmetyków jest po prostu nieestetyczna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl