Jaki rodzaj zarostu do Ciebie pasuje?
30.jpg

Broda zmienia wygląd mężczyzny, ale dopóki jej nie zapuścisz, nie zyskasz pewności czy określony typ zarostu będzie do Ciebie pasował. Co innego jest zobaczyć wizualizację twarzy z brodą, a co innego przejrzeć się w lustrze. Mimo tych trudności, można w przybliżeniu określić, jaki typ brody będzie się komponował z określonym typem twarzy.


Dlaczego dobranie stylu zarostu ma znaczenie?

Broda nie każdemu pasuje, tak samo, jak nie każdemu pasują długie włosy, tatuaż albo koszula w kratę, a ślepo podążając za modą można przypadkiem nieco nadszarpnąć swój wizerunek. Dlatego warto zastanowić się nad tym czy i jaką brodę zapucić. Niektóre style wymagają osobistej charyzmy i odpowiedniego wyglądu, by nie wystawić się na śmieszność.

Weźmy na przykład taki zwykły, prosty wąs – jednemu będzie on pasował, a do innego przylgnie wizerunek „typowego Janusza”. Gęsta, długa broda u jednego mężczyzny będzie prezentowała się okazale, nadając twarzy lumberseksualnego wyglądu, a ktoś inny będzie wyglądał po prostu niechlujnie. Pamiętajmy też, że na genetykę nie mamy wpływu i nie każdy będzie miał bujną brodę z obfitymi bokobrodami.

Najpierw zapuszczanie, potem modelowanie

Gdy masz policzki gładkie jak u nastolatka, o rodzaju zarostu możesz gdybać. Najpierw trzeba zapuścić brodę i dopiero po około 1-1,5 miesiącu można zacząć rzeźbić w zaroście, by uzyskać zamierzony efekt. Przeczytaj o tym, jak zapuścić brodę. Dopiero, gdy zarost okrzepnie, możesz zacząć wizualizować, jak będziesz wyglądać z danym rodzajem brody.

Są trzy główne czynniki determinujące to, jaką brodę chcemy nosić: pierwszy to sposób rośnięcia zarostu – tu wiele zależy od genetyki; drugim czynnikiem jest kształt twarzy, a trzecim po prostu gust – każdy lubi coś innego i każdy ma jakąś własną wizję.

Jak dobrać zarost do kształtu twarzy?

  • Twarz prostokątna, podłużna – jest dość powszechna i charakteryzuje się wydłużonym zarysem. Polecane typy zarostu to takie, gdzie włosy na policzkach są krótsze niż po bokach, a broda nie powinna być zbyt długa, lecz mocno przycięta. Zapuszczaj bokobrody, a resztę przycinaj na krótko.
  • Twarz kwadratowa, kanciasta – w przypadku tej twarzy sytuacja jest odwrotna niż przy podłużnej. Boki należy przycinać na krótko, a policzki nieco dłużej, co daje efekt optycznego wydłużenia twarzy. Reszta zależy od indywidualnych upodobań.
  • Twarz okrągła – kształtowanie zarostu powinno być podobne, jak w przypadku twarzy kwadratowej, czyli mające na celu wydłużenie twarzy, tak aby była pociągła. Unikaj bokobrodów, za to warto wybrać stylizacje koziej bródki lub wąskiej bródki.
  • Twarz owalna – przez wielu uznawana za twarz idealną, ponieważ pasują do niej praktycznie wszystkie style brody. Jeżeli masz taki typ twarzy, śmiało możesz eksperymentować.
  • Twarz trójkątna, diament – ze względu na dość ostre rysy, warto utrzymywać gładkie policzki i ewentualnie nieogolone boki, aby zredukować kanciastość twarzy. Polecanym rodzajem zarostu jest kozia bródka lub kotwica.

Style brody – różnorodność kreacji

Dobranie typu zarostu do kształtu twarzy to jedno, co innego jest wystylizowanie brody tak, aby osiągnąć interesujący efekt wizerunkowy. Możliwości jest mnóstwo, ale można wyróżnić kilka głównych typów zarostu:

  • Papier ścierny – czyli efekt nieogolonego faceta. To 1-3 dniowy zarost, który ciężko nazwać pełnoprawną brodą, ale warto o nim wspomnieć.
  • Pełna broda – to z kolei zarost, który wymaga sporo czasu, tak do zapuszczania, jak i do późniejszej pielęgnacji. Obejmuje bokobrody, brodę i zarost wokół ust. Pełna broda może być różnej długości. Pełne brody mogą być też stylizowane w różne kształty.
  • Zarost wokół ust – z bokobrodami lub bez; z pełnym zarostem dookoła ust, albo wygolonym na muszkietera, pełna dowolność.
  • Broda bez wąsa – od takiej małej, koziej bródki wyrastającej z podbródka, aż po zarost okalający cały owal twarzy. Krótka, kozia bródka bez wąsa jest dobrą opcją dla osób, które nie mają jeszcze pełnego zarostu.
  • Wąsy – a może by tak wąsy bez brody? Albo wąsy z bokobrodami? To również ciekawa opcja, choć nie dla każdego. To jeden z tych typów zarostu, gdzie trzeba mieć dobrą twarz do wąsów.

A co, jeśli nie wiesz na co się zdecydować?

Jeżeli chcesz poeksperymentować z brodą, ale nie wiesz, czy będziesz dobrze wyglądał, polecamy wizytę u profesjonalnego barbera, który spojrzy fachowym okiem i z pewnością doradzi Ci najlepsze rozwiązanie. Dobry barber, jest jak dobry fryzjer – potrafi zdziałać cuda!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl